داشتن – خوردن داماد آمریکا ارتباط اطلاعات

داشتن – خوردن: داماد آمریکا ارتباط اطلاعات اطلاعات جرد کوشنر داماد ترامپ دونالد ترامپ کمیته اطلاعاتی سنا

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی ماجرای مبهم بازار سکه و ارز باز می‌شود

در حالیکه در چند ماه گذشته جریان بازار ارز و سکه با حواشی همراه بوده و اخبار مرتبط با آن ابهامات زیادی را بر جای گذاشت انتظار می‌رود با دستور اخیر مقام معظم رهب

ماجرای مبهم بازار سکه و ارز باز می‌شود

ماجرای مبهم بازار سکه و ارز باز می شود

عبارات مهم : بازار

در حالیکه در چند ماه گذشته جریان بازار ارز و سکه با حواشی همراه بوده و اخبار مرتبط با آن ابهامات زیادی را بر جای گذاشت انتظار می رود با دستور اخیر مقام معظم رهبری به رییس جمهوری، ابهامات در این زمینه برطرف شود.

به گزارش ایسنا، مقام معظم رهبری اخیرا در نامه ای به حسن روحانی از وی خواسته اند تا در مورد پرسشها به وجود آمده در بازار سکه و ارز، گزارش شفافی ارائه کند.

ماجرای مبهم بازار سکه و ارز باز می‌شود

مقام معظم رهبری با ابراز نگرانی از اخبار انتشار یافته در خصوص واگذاری ارز و سکه در ماه های اخیر و ابهاماتی که در افکار عمومی ایجاد کرده هست، دستور داده اند ضمن پیگیری به عنوان گزارش دقیقی تهیه و به حضور ایشان ارسال شود.

در این شرایط به بهانه نامه مقام معظم رهبری به رییس جمهوری مروری خواهیم کرد بر آن چه که در ماه های گذشته در بازار ارز و سکه گذشته است و می تواند عاملی باشد جهت ایجاد نگرانی و درخواست گزارشی دقیق از شرایط موجود.

در حالیکه در چند ماه گذشته جریان بازار ارز و سکه با حواشی همراه بوده و اخبار مرتبط با آن ابهامات زیادی را بر جای گذاشت انتظار می‌رود با دستور اخیر مقام معظم رهب

از شهریور ماه سال گذشته بود که نوسانات در بازار ارز و سکه شروع شد و در این فاصله زمانی قیمت ها به طور قابل توجهی در بازار رشد کرد. سکه از حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان تا آخر سال به یک میلیون و ۹۰۰ هزار تومان رسید و دلار که در مهر ماه به ٤٠٠٠ تومان زیاد کردن قیمت داشت تا مرز٥٠٠٠ تومان تا آخر سال قیمت خورد.

البته این قیمت ها جهت سال تازه شدت یافتن شد و بازار ارز نرخ٦٠٠٠ تومانی به بالاتر از دلار را به خود دید و سکه از مرز دو میلیون تومان عبور کرد. این روزها سکه در بازار آزاد تا سه میلیون تومان نیز معامله شد و دلار بالای ٨٠٠٠تومان قیمت خورد.

اما در این فاصله که انتظار می رفت بانک مرکزی به عنوان سیاستگذار ارزی عاملی جهت کنترل بازار باشد، سیاست هایی را به مرحله اجرا در آورد که خود جای نقد کارشناسان را نیز باقی گذاشت.

ماجرای مبهم بازار سکه و ارز باز می‌شود

در آذر ماه سال گذشته و با شدت گرفتن زیاد کردن قیمت در بازار سکه و حبابی که جهت آن ایجاد شده است بود، بانک مرکزی حراج سکه را در بانک کارگشایی شروع کرد. به طوری که در فاصله حدود سه ماه نزدیک به ۵۰۰ هزار قطعه سکه تمام و نیم بهار را به فروش رساند.

این حراجی البته بی حاشیه نبود و بارها حاضران در آن و همچنین بعضی از مسئولان اعلام کردند که نمی تواند راهکار مناسبی جهت عرضه سکه در بازار باشد، آیا که در این بین دلالان بودند که با جمع آوری کردن سکه های پیش فروش می توانستند زیاد به شرایط موجود دامن بزنند.

در حالیکه در چند ماه گذشته جریان بازار ارز و سکه با حواشی همراه بوده و اخبار مرتبط با آن ابهامات زیادی را بر جای گذاشت انتظار می‌رود با دستور اخیر مقام معظم رهب

طولی نکشید که با شدت گرفتن نوسان بازار ارز در بهمن ماه بانک مرکزی طرح پیش فروش سکه را در دستور کار قرار داد. در آن وقت هیچ قاعده و قانونی جهت محدود کردن فروش وجود نداشت و هر فردی می توانست در شرایطی کاملا براق با مراجعه به بانک ملی هر تعداد که می خواهد سکه خریداری کند. به هر حال کف قیمت خریداری شده است جهت سکه در هفت سر رسید که البته قیمت ها قطعی و فاصله خوبی با قیمت موجود بازار داشت، جمع زیادی را تشویق به خرید سکه های پیش فروش کرد.

در فروردین ماه که پیش فروش سکه به آخر رسید، آمارهای نهایی نشان داد که هفت میلیون و ۶۰۰ هزار قطعه تمام بهار آزادی در طرح پیش فروش فروخته شده است هست. این سکه ها با قیمتی بین یک میلیون و ۴۰۰ هزار تومان تا سقف یک میلیون ۵۹۰ هزار تومانی که جهت سکه های یک ماهه در نظر گرفتند و در سوی دیگر قیمت در بازار آزاد از دو میلیون تومان عبور کرده بود در مجموع شرایط جذابی را جهت خرید ایجاد کرد.

ماجرای مبهم بازار سکه و ارز باز می‌شود

در حالی بانک مرکزی بیش از هشت میلیون قطعه سکه در بازار به فروش رساند که کم حاشیه نبود. بعدها مشخص شد که فردی بیش از ۳۰ هزار سکه خریداری کرده است و یا گفتند که دلال سکه ای را دستگیر کرده اند که دو تن در مجموع سکه از بازار در نیمه دوم سال گذشته جمع آوری کرده است که عمده آن در حراج سکه بوده است.

در حالی مسئولان به این عنوان گله مند شده است و به دنبال شناسایی و پیگیری عنوان جهت ممانعت از سود آوری این افراد شدند که در سوی دیگر کارشناسان اعتقاد هستند که اگر سکه ای پیش فروش شده است است و خریدی صورت گرفته است مقصر آن را نباید افرادی که خریداری کرده اند دانست، آیا که در طرح پیش فروش فضا کاملا براق و مشخص بوده و خریداران در چارچوب تعیین شده است این کار را انجام داده اند و در حال حاضر نیز که نمایندگان مجلس شورای اسلامی می خواهند طرح محدودیت واگذاری سکه ها را مطرح کنند، خود عاملی جهت از بین رفتن اعتماد بین مردم به دولت و بانک مرکزی خواهد بود.

اما از ماجرای بازار سکه که بگذریم در بازار ارز با شدت یافتن نوسان و قیمت های تاریخی که در بازار به ثبت رسید، بانک مرکزی در نهایت با تصمیم دولت در فروردین ماه دلار را تک نرخی و به یک باره از٦٠٠٠ تومان به چهار هزار و ۲۰۰ تومان کم کردن داد و اعلام کرد که بازار ارز یک بازار قاچاق است و هر نوع معامله ای در آن ممنوع هست. بر این اساس تمام معاملات ارزی را به خاص جهت وارد کننده و صادر کننده به سامانه یکپارچه ارزی انتقال یافته کرد و در آن جا تمامی کالاها و تمامی وارد کنندگان بدون هیچ اولویت بندی مشمول بر دریافت دلار چهار هزار و ۲۰۰ تومانی شدند.

این دلار چهار هزار و ۲۰۰ تومانی که با قیمت موجود بازار آزاد حداقل٤٠٠٠ تومان اختلاف داشت خود عاملی جهت ایجاد رانت و مسائلی در بازار ارز شد. شواهد نشان داد که حجم واردات و ثبت سفارش انجام شده است جهت دریافت ارزی که چهار هزار و ۲۰۰ تومان قیمت خورده بود در فاصله دو ماهه به دو برابر مدت مشابه در سال گذشته رسید.

گزارش ها از این حکایت داشت که واردکنندگان ارز چهار هزار و ۲۰۰ تومانی دریافت کرده و کالای وارداتی را با بهای تمام شده است ارز در بازار آزاد می فروشند. همچنین بعضی از شواهد نشان داد که واردکننده ثبت سفارش را با قیمتی بالاتر از قیمت واقعی کالا انجام داده و در این بین مبلغ قابل توجهی به نفع او جا به جا می شود و یا در مورد صادرات کنندگان نیز این قبایل پرسشها وجود داشت.

در نهایت با اعتراضات نسبت به این عنوان و حواشی که در مورد واردات ماشین ایجاد شد رییس جمهور درخواست انتشار لیست دریافت کنندگان ارزی را داشت. هر چند که بانک مرکزی با وجود اختلاف نظرهایی که با وزارت صنعت، معدن و تجارت داشت و لیستی از اقلام را منتشر کرد، ولی این لیست فقط سه میلیارد دلار از ۱۲ میلیارد دلار پرداختی ارز بعد از سیاست تازه ارزی دولت را نشان داد و باقی در ابهام باقی مانده است.

در مجموع در چند ماه گذشته با جریان هایی که در بازار ارز و سکه اتفاق افتاد، همواره دولت و بانک مرکزی اعلام کرده اند که از بعضی مسایل پشت پرده در وقت مناسبی صحبت خواهند کرد. در شرایطی که ابهامات باقی مانده است و فضای مبهمی بر بازار ارز و سکه حکم فرما است با نامه اخیر مقام معظم رهبری و تصویر العمل ایشان انتظار می رود تا به زودی گزارش شفافی در این رابطه ارائه شود.

واژه های کلیدی: بازار | مرکزی | میلیون | مقام معظم رهبری | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs